Wady i zalety karty kredytowej

przez | 19 września 2019

Wady i zalety karty kredytowej

Być może pamiętasz jeszcze czasy, gdy karta kredytowa była symbolem luksusu dla nielicznych. Dziś ten niepozorny kawałek plastiku ma w portfelu kilka milionów Polaków.

Jakie są wady i zalety karty kredytowej? Czy umiemy się nią posługiwać i czym w ogóle jest to narzędzie płatnicze?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej przyznanej przez bank zgodnie ze ściśle określonym limitem kredytowym. Wszystkie operacje wykonane za pomocą karty rozliczane są za pomocą przyznanego limitu.

Oczywiście, zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu nam limitu bardzo dokładnie nas prześwietli. Nie jest prawdą obiegowy mit, że kredytówkę dostajemy od ręki. Byłoby to sprzeczne z jej ideą.

Przyznany kredyt trzeba spłacić, a bank ocenia, czy będziemy w stanie to zrobić. Zwykle banki pobierają opłatę za wydanie karty. Dodatkowo, kredyt na karcie jest oprocentowany.

Praktycznie każdy bank pobiera opłatę za transakcje gotówkowe wykonane za pomocą karty. Wydaje się, że karta kredytowa daje niewiele korzyści. Skąd w takim razie bierze się jej popularność?

Wady i zalety karty kredytowej

Wady i zalety karty kredytowej

Karta kredytowa przy mądrym użytkowaniu może być bardzo przydatna. Zdecydowanie jej największym atutem jest szybki dostęp do pieniędzy.

Przydaje się także podczas rezerwacji hoteli, wypożyczania samochodu czy potwierdzania swojej finansowej tożsamości.

Banki oferują także szereg atrakcyjnych rabatów za transakcje wykonywane za pomocą karty. Istnieją możliwości zbierania określonej liczby punktów za nabycie produktów.

Wiele kart kredytowych powiązanych jest programem partnerskim z określoną firmą. Głównie dotyczy to linii lotniczych. Punkty zebrane na karcie czy mile (dystans obowiązujący w lotnictwie) wymieniamy na bilety na przeloty.

Aktualne promocje można sprawdzić na stronach dwóch najpopularniejszych operatorów Visa oraz MasterCard.

Bardzo ciekawą opcja jest oferowany przez banki moneyback. To nic innego jak zwrot części kosztów za zakupy wykonane z użyciem karty.

Istnieje tu sporo obwarowań – bank zwraca nam za zakupy określonych produktów czy wykonywane w określonych sieciach handlowych. Zwykle istnieje także obwarowanie kwotowe lub terminowe.

Ciekawostka – niektóre banki mają w swojej ofercie również same konta z premią moneyback.

Największą zaletą karty jest okres bezodsetkowy. Okres bezodsetkowy, w zależności od banku trwa od 50 do 56 dni. Zdarzają się promocje, w których jest to nawet 60 dni.

Jest to czas, w którym bank nie nalicza żadnych odsetek. Jeśli spłacimy limit w terminie pożyczka nie generuje kosztów.

Trzeba pamiętać o pewnym „haczyku” stosowanym przez banki. W terminie należy spłacić całość zadłużenia.

Wystarczy, że do spłaty pozostanie niewielka kwota, a pozostałe transakcje doliczane są do niej. Tracimy więc prawo do okresu bezodsetkowego.

Jeśli znamy tych kilka zasad karta kredytowa może być bardzo przydatnym narzędziem finansowym.

Może Cię również zainteresować artykuł, w którym omawiamy, jakie wady i zalety ma konto małżeńskie.