Konto małżeńskie

Konto małżeńskie

Część z nas pamięta zapewne czasy, gdy w rodzinie funkcjonował wspólny rachunek bankowy. Opłaty za niego były niemałe, oferta bankowa skromna, a sieć bankomatów słabo rozwinięta.

Do rangi dowcipu urosły historie żon – heter i mężów – pantoflarzy rozliczających się z wynagrodzenie w gotówce, na podstawie tzw. paska wydawanego przez działy księgowości.

Dziś wspólny rachunek bankowy to wybór, a nie konieczność. W praktyce, wspólny rachunek mogą prowadzić nie tylko małżeństwa, ale osoby pełnoletnie, wobec których nie orzeczono żadnej formy ubezwłasnowolnienia.

Wspólne konto oznacza, że jego posiadacze mają równy, nieograniczony dostęp do środków na nim zgromadzonych, mogą dokonywać wpłat, wypłat, przelewów, pobierać na ten rachunek swoje wynagrodzenia i inne dochody.

Jednocześnie współwłaściciele odpowiadają wspólnie za wszelkie spłaty zobowiązań związanych z rachunkiem. Każdy z nich posiada własną kartę do obsługi konta z odrębnym PIN.

Tak szerokie uprawnienia powodują, że trzeba naprawdę dobrze się zastanowić z kim, chcemy mieć wspólne konto i czy mamy do tej osoby absolutne zaufanie. Zarazem wspólny rachunek ma wiele zalet.

Konto małżeńskie - zalety

Zalety konta małżeńskiego

Niekoniecznie będą to niższe opłaty za jego prowadzenie, tu zawsze należy starannie zapoznać się z ofertą bankową, która potrafi zmieniać się z miesiąca na miesiąc.

Z pewnością jednak łatwiej uzyskać przywileje, które bankowcy wprowadzają dla osób o wyższych dochodach. Dwa wpływy, niezależnie od kwoty, to zawsze więcej niż jeden.

Zwiększa się więc na przykład zdolność kredytowa właścicieli. Bank może sam zaproponować przyznanie karty kredytowej z wysokim limitem czy kredytu gotówkowego.

Wspólne konto buduje w tym momencie naszą wysoką wiarygodność, która może zaowocować niższą marżą za udzielenie na przykład kredytu hipotecznego.

Nie bez znaczenia jest też łatwość zarządzania domowym budżetem i planowanie wydatków. Wzajemny podgląd, kontrola wydatków, skłaniają choćby do rozmowy o domowych finansach.

Jako, że pieniądze to zawsze temat trudny, dobrze gdy udaje się wypracować wspólne cele gromadzenia oszczędności.

Ciekawostka – konto wspólne udostępniają również niektóre banki spółdzielcze – https://najlepszekonta.com/banki-spoldzielcze-w-polsce/

Konto małżeńskie – wady

W przypadku awarii systemu, czy zmian wprowadzanych przez bank, mamy ograniczony dostęp do pieniędzy. Niestety, takie sytuacje się zdarzają. Zdarzają się także włamania na konto, ataki hackerskie.

Nikt z nas nie może być pewien, że nie znajdzie się na celowniku cyberprzestępców. Jest jasne, że statystycznie nasze szanse na uniknięcie takiego włamania są wyższe, jeśli posiadamy dwa konta, a nie jedno.

Zupełnym drobiazgiem przy poprzednich wydaje się kolejna, banalna wada. Jeśli mamy wspólne konto, bardzo trudno nam sprawić sobie niespodziankę. Nawet kwiaty kupione przez męża, nie będą miłym zaskoczeniem dla żony.

Aktualny ranking kont wspólnych można sprawdzić na stronie https://kontobankowebezoplat.pl/wspolne-konto-bankowe/