Wymiana walut online

Wymiana walut online

Wymiana walut online to usługa szybko zyskująca popularność i uznanie wśród klientów w Polsce. Sprawdźmy zatem, na czym dokładnie polega taka usługa, jakie są jej największe zalety, czym są kantory internetowe – jak i gdzie można z nich korzystać.

Czasy, kiedy zakup obcych walut odbywał się jedynie w tradycyjny sposób – za pośrednictwem kantoru lub banku – odeszły już do lamusa.

Obecnie kupować i sprzedawać obcą walutę można bez wychodzenia z domu. Możliwość taką dają kantory internetowe. W sieci znajdziemy ich sporo.

A co jeszcze mają do zaoferowania oprócz tego, że możemy za ich pośrednictwem dokonywać transakcji walutowych?

Co to jest kantor internetowy?

Kantor internetowy – to kantor walutowy, w którym wszelkie transakcje dokonywane są za pomocą specjalnych platform online oraz systemów bankowości internetowej.

Zawierane transakcje odbywają się w sposób bezgotówkowy. Klient dokonuje wpłaty na wybrany rachunek z jednego konta, a następnie otrzymuje przeliczoną kwotę na rachunek prowadzony w wybranej walucie.

Dużym udogodnieniem dla klientów są również wirtualne portfele, które pozwalają na wymianę waluty bez konieczności posiadania konta walutowego. Niektóre platformy mają w swojej ofercie taką usługę.

Aktualne porównanie kantorów online, można znaleźć na stronie https://rankingkont.org/ranking-kantorow-internetowych/

Kantor internetowy, czyli błyskawicznie i tanio

Oferta z jaką do nas klientów wychodzą kantory online jest naprawdę imponująca. Oferują one o wiele więcej niż banki i kantory tradycyjne.

Za ich pośrednictwem możemy nie tylko kupić interesującą nas walutę bez wychodzenia z domu. Transakcji tej możemy dokonać na bardziej korzystnych warunkach.

Mowa o prowizjach które przy zakupie lub sprzedaży są przez kantor pobierane. Są one naprawdę niewielkie. Często również (jeżeli trafimy na promocję) za wymianę nic nie zapłacimy.

Żaden bank ani kantor stacjonarny takiej możliwości nam nie da. To jednak nie jedyna korzyść jaką otrzymamy wybierając kantor internetowy.

Następną jest szybkość przeprowadzanych transakcji wymiany. Trwają one co najwyżej kilka minut od złożenia zlecenia.

Wszystko bowiem sprowadza się do dokonywania transakcji przez kantor bez użycia gotówki.

Klient chcąc kupić dla przykładu amerykańskiego dolara przelewa określoną sumę na wskazany przez kantor rachunek, wybiera ilość a następnie wskazuje rachunek na którym mają znaleźć się pieniądze po zakupie.

Na tym jego udział w transakcji się kończy. Wystarczy potem sprawdzić czy transakcja doszła do skutku.

Wymiana walut online

Wymiana walut online – komu najbardziej się opłaca?

Kupno i sprzedaż waluty przez kantor online to bardzo dobra opcja dla klientów. Pozwala ona na znaczącą oszczędność czasu i jak wspomnieliśmy kosztów samych transakcji.

Jest on idealnym rozwiązaniem dla osób, które dosyć często obracają walutami obcymi.

W szczególności polecany jest wczasowiczom kochającym wyjazdy zagraniczne, osobom które posiadają kredyty mieszkaniowe w walutach obcych a także pracującym za granicą.

Jest szybki, transakcje odbywają się bez zbędnych formalności i w bezpieczny sposób poprzez autoryzację transakcji za pomocą sms-a.

Większość tego typu jednostek jest bowiem nadzorowana przez instytucje czuwające nad prawidłowością obrotu pieniężnego – w Polsce jest to Komisja Nadzoru Finansowego.

Klient ma więc pewność, że jego pieniądze zarówno przed transakcją zakupu (sprzedaży) jak i po niej są bezpieczne.

Wymiana walut online – co to jest spread walutowy?

Spread walutowy, to nic innego jak cena danej waluty w innej walucie. Miejsce, gdzie mają miejsce owe transakcje nazywane jest rynkiem walutowym.

Kurs naszej waluty wobec innych walut ustalany jest na rynku. Na rynku wiele przedsiębiorstw, ludzi i instytucji handluje walutami. W wyniku tych operacji w zależności od popytu i podaży, ustala się ceny walut.

Wymieniając walutę w kantorze, zawsze nasz zysk jest pomniejszony. Kantor zabiera nam pewną kwotę, jako własną prowizję.

Kursy walut zmieniają się pod wpływem bardzo wielu czynników.

Takim czynnikiem może być na przykład ogłoszenie danych makroekonomicznych, takich jak popyt, podaż, różnice stóp procentowych, oraz stan gospodarki danego kraju.

Istotny wpływ mają na to też czynniki polityczne, jak i również psychologiczne. Bardzo trudno jest przewidzieć kierunek zmian cen walut.

Istnieją także rodzaje kursów walutowych. Kurs płynny, czyli całkowicie ukształtowany przez mechanizm rynkowy, oraz kurs sztywny, gdzie wymiana waluty jest ustalana przez dane państwo.

Jedną z najważniejszych funkcji spreadu walutowego, jest informacja o cenie innych walut. Pozwala ona oszacować opłacalność wymiany jednej waluty na drugą.

Do aprecjacji danej waluty dochodzi wtedy, gdy zyskuje ona na wartości, jest to kurs płynny.

Do dewaluacji danej waluty dochodzi zaś, gdy traci ona na swojej wartości, i jest to kurs sztywny.

Każdy kto podejmuje działalność gospodarczą, musi się liczyć z ryzykiem wahań kursowych.

Każda inwestycja musi zostać dobrze przemyślana, a pod uwagę wzięte wszystkie czynniki ekonomiczne, jak i polityczne.

Przedsiębiorcy po prostu eksponują swoje towary, i cieszy ich gdy za nie otrzymają więcej pieniędzy. Inni mają nadzieję, że kiedy importują swoje towary cena waluty wzrośnie, i zapłacą za importowany towar mniej.

Sprawdź także artykuł w którym wyjaśniamy, co zrobić w przypadku błędnego przelewu.